CycleMeetingPresidentPast PresidentPresident ElectTreasurerSecretary
2015–​2017 São Paulo 2017 Michel Morange Paul Griffiths Marsha Richmond Laura Perini Sean Valles
2013–​2015 Montreal 2015 Werner Callebaut/ Michel Morange Paul Griffiths Michel Morange/ — Laura Perini Anya Plutynski
2011–​2013 Mont­pellier 2013 Paul Griffiths Ana Barahona Werner Callebaut Lisa Gannett Anya Plutynski
2009–​2011 Salt Lake City 2011 Ana Barahona Jim Griesemer Paul Griffiths Lisa Gannett Roberta Millstein
2007–​2009 Brisbane 2009 Jim Griesemer Garland Allen Ana Barahona Lisa Gannett Roberta Millstein
2005–​2007 Exeter 2007 Garland Allen Michael Dietrich Jim Griesemer Keith Benson Chris Young
2003–​2005 Guelph 2005 Michael Dietrich Lindley Darden Garland Allen Keith Benson Chris Young
2001–​2003 Vienna 2003 Lindley Darden Richard Burian Michael Dietrich Keith Benson Chris Young
1999–​2001 Quinni­piac 2001 Richard Burian Lisa Lloyd Lindley Darden Keith Benson Chris Young
1997–​1999 Oaxaca 1999 Lisa Lloyd Peter Taylor Richard Burian David Magnus Peggy Stewart
1995–​1997 Seattle 1997 Peter Taylor Chip Burkhardt Lisa Lloyd Ron Rainger Barbara Horan
1993–​1995 Leuven 1995 Chip Burkhardt David Hull Peter Taylor Ron Rainger Peggy Stewart
1991–​1993 Brandeis 1993 David Hull Jane Maien­schein Chip Berkhardt Joel Cracraft Peggy Stewart
1989–​1991 North­western 1991,
Western Ontario 1989
Jane Maien­schein Richard Burian (Honor.) David Hull Joel Cracraft Robert Paterson

Previous Officers and Directors, continued

CycleProgram OfficerLocal ArrangementsWebmasterArchivistStudent Rep
2015–​2017 Jessica Bolker/ Charbel El-Hani
Maria Elice de Brzezinski Prestes/ Roberto de Andrade Martins
Michel Durinx — Kimberly Brumble 2013–​2015 Mark Borello/ Rob Wilson
Frédéric Bouchard/ Christophe Malaterre
Carlos Mariscal — Lynn Chien-​Hui Chiu 2011–​2013 Manfred Laubichler/ Marsha Richmond Jean Gayon/ Philippe Huneman Carlos Mariscal — Emily Parke 2009–​2011 Chris Young/ Mark Largent Matt Haber/ Jim Tabery Frédéric Bouchard Pam Henson Rachael Brown 2007–​2009 Manfred Laubichler/ Marsha Richmond Paul Griffiths Frédéric Bouchard Pam Henson Ellen Clarke/ Don Good­man-Wilson 2005–​2007 Hans-​Jörg Rhein­berger/ Staffan Müller-Wille John Dupré Frédéric Bouchard Pam Henson Jason Byron 2003–​2005 Lynn Nyhart David Castle Roberta Millstein Pam Henson Vivette Garcia Deister 2001–​2003 Robert Skipper Werner Callebaut Valerie Hardcastle Pam Henson Terry Sullivan 1999–​2001 Douglas Allchin Kathy Cooke Valerie Hardcastle Pam Henson Leon Martinez 1997–​1999 Michael Dietrich Ana Barahona Valerie Hardcastle Pam Henson Karen Matchett 1995–​1997 Robert Richardson Keith Benson Valerie Hardcastle Pam Henson Chris Young 1993–​1995 Linnda Caporael & Elihu Gerson Guido van Steendam  — Pam Henson   1991–​1993 Patricia Williams Michael Lynch  — Pam Henson Kathleen Jordan 1989–​1991 Peter Taylor David Hull  — Pam Henson Michael Dietrich

Previous Officers and Directors, concluded

CycleCouncil memberCouncil memberCouncil memberCouncil memberCouncil memberCouncil member
2015–​2017 Rachel Ankeny Maria Kronfeld­ner Alan Love Nick Hopwood Roberta Millstein Sarah Richardson
2013–​2015 Rachel Ankeny Maria Kronfeld­ner Alan Love Emily Schultz Akihisa Setoguchi Giuseppe Testa
2011–​2013 Jessica Bolker Manfred Laub­ichler Gregory Radick Emily Schultz Akihisa Setoguchi Giuseppe Testa
2009–​2011 Jessica Bolker Manfred Laubichler Gregory Radick John Dupré Jean Gayon Betty Smocovitis
2007–​2009 Werner Callebaut Sandra Mitchell Edna Suárez John Dupré Jean Gayon Betty Smocovitis
2005–​2007 Werner Callebaut Sandra Mitchell Edna Suárez Joe Cain Kathy Cooke Philip Sloan
2003–​2005 Ana Barahona Christiane Groeben Hans-​Jörg Rhein­berger Joe Cain Kathy Cooke Philip Sloan
2001–​2003 Ana Barahona Christiane Groeben Hans‐Jörg Rhein­berger Walter Bock Marilia Coutinho Cor van der Weele
1999–​2001 Jane Maien­schein Greg Mitman Lenny Moss Walter Bock Marilia Coutinho Cor van der Weele
1997–​1999 Jane Maien­schein Greg Mitman Lenny Moss Christiane Groeben Paul Griffiths James Griesemer
1995–​1997 Joan Fujimura Larry Holmes Helen Longino Christiane Groeben Paul Griffiths James Griesemer
1993–​1995 Joan Fujimura Larry Holmes Helen Longino Scott Gilbert Elizabeth Lloyd Shirley Roe
1991–​1993 Jonathan Harwood Frank Nutch Philip Pauly Scott Gilbert Elizabeth Lloyd Shirley Roe
1989–​1991 Jonathan Harwood Frank Nutch Philip Pauly Linnda Caporeal Walter Bock Elihu Gerson